9 maja 2009

Hurtowo: LO, Digi i Dom

Scrap z Hanią, z jednej śniadaniowej sesji :) Już mam pomysł, żeby zrobić z niej cały albumik :)
tło - nie mogę znaleźć zestawu, jak tylko znajdę to wpiszę
Kwiaty - GSCreations No Shadows freebie
tło i dodatki - Cinderella - ADDICTIVE PLEASURES
napis - http://mmdcreations.blogspot.com/
No i na koniec nasz domek :) Jak mówi mój mąż : NASZA STODÓŁKA ;) Nieważne czy stodółka, ważne że nasza i że w końcu :)))
Dzisiaj siostra dzwoniła a w tle słyszałam góralskie przyśpiewki, bo górale już wiechę powiesili :)
Szkoda, że nie słyszałam na żywo :(

Wiecha - uroczystość zawieszenia wiechy to tradycja budowlana. Zwyczajowo świętowano zakończenie ważnego etapu budowy domu, czyli położenie ostatniego elementu konstrukcjidachu. Na uroczystość wykonawca robót zapraszał wszystkich pracujących przy jego budowie oraz inwestora, czyli osobę, która zleciła jego wybudowanie. Uroczystość rozpoczynało wciągnięcie na dach ostatniej krokwi i jej montaż. Przywilejem zlecającego budowę było przybicie ostatniego gwoździa mocującego tę krokiew. Następnie w najwyższym elemencie więźby mocowano wieniec albo przyozdobione drzewko. Uroczystość była okazją do podziękowania wszystkim uczestnikom przeprowadzonych prac za włożony w nie wysiłek i okazją do wspólnej zabawy. Tradycja nakazywała zebranym liczyć uderzenia młotka przy wbijaniu ostatniego gwoździa (inwestor miał obowiązek poczęstować kierującego pracami tyloma kieliszkami alkoholu, ile razy uderzył młotkiem).
Obecnie, przy realizacji dużych inwestycji, uroczystość jest organizowana po zakończeniu prac związanych z wykonaniem konstrukcji obiektu. Wykonawca robót zaprasza na nią firmy pracujące przy realizacji inwestycji, projektantów, inwestora a także przedstawicieli władz, na których terenie znajduje się budowa. Oprócz podziękowań za dotychczasową pracę, gratulacji dla wykonawcy za terminowe ukończenie tego etapu robót, uroczystość jest okazją do złożenia życzeń: pomyślnego rozwoju firmy (inwestorowi) i rozwoju regionu (władzom). Wiecha jest mocowana najczęściej na najwyższym elemencie budowli a jej wygląd tradycyjnie ma postać wieńca lub drzewka.
www.wikipedia.pl